روش های جمع آوری اطلاعات برای نوشتن و انجام رساله دکتری روانشناسی

روش های جمع آوری اطلاعات برای نوشتن و انجام رساله دکتری روانشناسی

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان مقطع دکتری در طول دوران تحصیلی خود ارائه رساله دکتری می باشد . البته یکی از اقدامات مهم دیگر در طول دوره تحصیلی در مقطع دکتری ارائه مقالات علمی پژوهشی می باشد ؛ بنابراین ارائه رساله دکتری خوب با کیفیت عالی از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد . انتخاب موضوع برای انجام رساله دکتری نسبت به دوره کارشناسی ارشد از اهمیت بیشتری برخوردار است به همین دلیل دانشجو باید تمام تلاش خود را برای انتخاب موضوع مناسب و روش های عالی برای جمع آوری اطلاعات را به کار بندد . یکی از رشته های پر طرفدار امروزه روانشناسی می باشد در این مقاله قصد داریم تا مراحل مورد نیاز برای انتخاب موضوع مناسب برای نوشتن و انجام رساله دکتری روانشناسی را بیان نماییم .

مراحل مورد نیاز برای انتخاب موضوع و آغاز نوشتن و انجام رساله دکتری روانشناسی

قطعاً برای انجام رساله دکتری ابتدا باید پروپوزال دکتری را به استاد راهنما خود تحویل دهید و پس از تائید ایشان می توانید کار نوشتن پایان نامه خود را آغاز نمایید . از آنجا که ارائه رساله دکتری نسبت به کارشناسی ارشد از اهمیت قابل توجهی برخوردار است بهتر است قبل از انجام هر کاری به مشاوره با استاد راهنما بپردازید و تمامی راهنمایی های لازم را از او دریافت نمایید . پس از دریافت راهنمایی های لازم می توانید برای انتخاب موضوع مناسب برای رساله دکتری خود مراحل زیر را طی کنید .

  • مطالعه نمودن کتب ، پایان نامه ، مقالات و پروپوزال دکتری آماده و انجام پژوهش های لازم در رابطه با موضوع پیشنهادی
  • بازخوانی کتاب های مرجع و پروژه های درسی انجام شده در زمینه علم روانشناسی
  • گرفتن مشاوره و راهنمایی های لازم از اساتید و پژوهشگران صاحب نظر و مقاله های معتبر
  • ارزیابی قابلیت ایجاد نوآوری در موضوعات
  • در نظر گرفتن مدت زمان مورد نیاز برای به پایان رساندن کار نوشتن رساله دکتری روانشناسی و پیش بینی این موضوع که در پایان تحقیقات نتیجه در قالب مقاله جدید در مجله های علمی پژوهشی یا ISI به چاپ برسد .

روش های جمع آوری اطلاعات برای ارائه پروپوزال دکتری و آغاز انجام رساله دکتری روانشناسی

روش های جمع آوری اطلاعات برای نوشتن رساله دکتری روانشناسی به طور کلی به دو گروه میدانی و کتابخانه ای طبقه بندی می شوند . در اکثر اوقات روش کتابخانه ای در انجام رساله دکتری مورد استفاده قرار می گیرد . روش های میدانی نیز برای آغاز نوشتن رساله دکتری روانشناسی شامل مشاهده ، مصاحبه ، پرسشنامه ، آزمون ، مباحثه و مولتی مدیا می باشد . به مجموعه واحدهایی که در یک صفت مشترک باشند جامعه آماری گفته می شود . نمونه آماری شامل تعدادی از افراد جامعه می باشد که صفات آن ها مشابه صفات جامعه باشد . نمونه گیری که فرآیند انتخاب نمونه می باشد از طریق روش های مختلف امکان پذیر می باشد .

  • نمونه گیری تصادفی ساده : این روش اغلب توسط اعداد ، قرعه کشی یا سیستماتیک صورت می گیرد .
  • نمونه گیری چینه ای : زمانی که تغییرات صفت مورد مطالعه در جامعه شدید باشد مورد استفاده قرار می گیرد .
  • نمونه گیری خوشه ای و چند مرحله ای : زمانی که حجم جامعه نامعلوم باشد مورد استفاده قرار می گیرد .